PhoneHelpline : 98300-88984 / 98304-94152 / 82320-16059

    ACHIEVERS

    FCS Students secured third position
    in LSA organised IT fest exe.Bit 2018

    Anurag Joardar (XII), Ishika Das (XII) were 3rd Prize Winners in WWW contest.

    FCS Students secured third position
    in LSA organised IT fest exe.Bit 2018

    Debatosh Pal Majumdar (XII), Arpan Mondal (XII) and
    Hrick Dutta (XII) secured 3rd position in the Robotics competition.

    Swapnil Nath

    2nd in Table Tennis – Chrysalis organised by DPS, Ruby Park

    Class X

    Gourik Saha

    2nd in Table Tennis – Chrysalis organised by DPS, Ruby Park

    Class XI

    Debonil Dhar

    2nd in Table Tennis – Chrysalis organised by DPS, Ruby Park

    Class-X

    Sayan Kundu

    1st in Graffiti Making – Chrysalis organised by DPS, Ruby Park

    Class XI

    Debjit Naskar

    2nd in Table Tennis – Chrysalis organised by DPS, Ruby Park

    (Class XII)

    Aritra Sen

    1st in Graffiti Making – Chrysalis organised by DPS, Ruby Park

    (Class XII)

    Pradipta Chakraborty

    Indus Valley World School (2nd in Ghazal & 3rd in Semi Classical)

    Class XI

    SRISHTY BHOWMICK

    AISSCE 2018 Toppers

    Commerce Stream- 83.8%

    SHREYA ACHARYA

    AISSCE 2018 Toppers

    Arts Stream – 85.6%

    PRAKRITI PAUL

    AISSE 2018 Toppers

    Science Stream – 97.8%

    SHAUVIK BHOWMICK

    AISSCE 2018 Toppers

    Science Stream – 95.6%

    Prakriti Paul and Sounak Bhattacharya

    Class – X & VII

    Prakriti Paul (Class-X) and Sounak Bhattacharya (Class-VII)
    were shortlisted in the winning list of “Be an Author
    Contest Season 3”. This contest is organized by the
    Publishers and Distributors Community. 38 reputed schools
    and over 2000 students across West Bengal participated in
    this contest. 30 Best Stories were selected and their authors
    felicitated on 13th January 2018 at Rotary Club.

    Debatosh Pal Majumdar

    Class – XI

    Debatosh participated with his project in the Tinker Fest_2017,
    organized at BITM.He designed an ingenuous electronic gadget
    thatcan constantly read the humidity and temperature of the
    surrounding environment.Out of 365 projects, his project in
    this fest got chosen in the top 5 in the Electronics category.

    Swapnil Nath

    Class – IX

    Swapnil Nath, one of the participants in the
    Inter School Table Tennis Tournament at Hariyana Vidya Mandir
    won the third position in the tournament.

    Sattwik Basu

    Class XI

    Sattwik, one of the participants in the Inter School
    Table Tennis Tournament at Hariyana Vidya Mandir
    won the third position in the tournament.

    Sourav Bhanja

    Class XI

    Sourav, one of the participants in the Inter School
    Table Tennis Tournament at Hariyana Vidya Mandir won the
    third position in the tournament.

    Shirin Nandi

    Class – XI

    Shirin won the 3rd Prize along with Shreyashi Naskar,
    in the duet song competition at Connections 2017, an interschool cultural fest
    organized by Haryana Vidyamandir on 04.12.2017

    Sreyashi Naskar

    Class – XI

    Sreyashi won the third position along with Shirin Nandi,
    in the duet song competition at Connections 2017,
    an interschool cultural fest organized by Haryana Vidyamandir on 04.12.2017

    Sohom Ray

    Class – X

    He won the second position in the Group B Category Recitation competition,
    and received the prestigious The ABP Eklavya Award this year.

    Adrita Santra

    Class – VII

    She clinched the second position in the Group A Category,Dance competition
    and received the distinguished The ABP Eklavya Award for her talent.

    Shreya Chakraborty

    Class – XII (AISSCE – 2017)

    Scored – 94.4% in the Class-XII Boards Exam

    Raunak Chatterjee

    Class – X (AISSE – 2017)

    Scored – 10.0 in the Class-X Boards Exam

    Sarthak Das

    Class – XII

    Awarded the Jagadis Bose National Science Talent Search (JBNSTS)
    Junior Scholarship 2016

    Pradipta Chakraborty

    Class – X

    Bagged 2nd Position in the Flavours of India Music Competition
    in Euphoria (Inter School Competition)
    organized by B.D.M International School

    Arihant Rao

    Class – X

    Bagged the 2nd Runner Up position in the classical genre of Crescendo
    VIII, 2017 competition.

    Abhirup Dutta

    Class – XII

    One of the key members of the team that secured
    3rd Position in the Robotricks Competition
    in EXEBIT 2017 hosted by Lakshmipat Singhania Academy, Kolkata

    Arpan Mondal

    Class – XI

    Another member of the team that secured 3rd Position in
    the Robotricks Competition in EXEBIT 2017 hosted by
    Lakshmipat Singhania Academy, Kolkata

    Ayudh Nandi

    Class – XII

    The third member of the team that secured 3rd Position in
    the Robotricks Competition in EXEBIT 2017
    hosted by Lakshmipat Singhania Academy, Kolkata

    Swapnil Panda

    Class – XII

    He won the 1st position in the Viewer’s Choice Section in EXEBIT 2017

    Dayesh Kashyap

    Class – X

    He won the 2nd position in the Viewer’s Choice Section in EXEBIT 2017

    Saswata Mondal

    Class – VIII

    He won the 2nd position in the Viewer’s Choice Section in EXEBIT 2017

    Want to learn more about admission?